Online Ödeme
Sinterleme Fırını Nedir?

Isı ve ışık yardımıyla küçük partiküllerin eritilerek daha büyük bir parça haline dönüşmesi sürecine “sinterleme” denir. Metal herhangi bir parça veya aletin üretiminde kullanılabildiği gibi bu yöntemle dişçilik uygulamalarında da karşılaşıyoruz. Çok şiddetli bir ısı ve ışık kaynağı olduğu için lazer teknolojisinin kullanıldığı yeni nesil sinterleme fırınlarına konulan protezler işlem sonrasında daha estetik, uzun ömürlü ve dayanıklı hale gelebilirler. Bu sebeple irili ufaklı birçok klinikte sinterleme fırınını görmek artık şaşırtıcı değil.

Sinterleme Fırını Nedir

Onex Dental olarak satışını gerçekleştirdiğimiz klinik tipi cihazlar arasında sinterleme fırınları da yer alıyor. Alman menşeli köklü MIHM-VOGT firmasının ürettiği sinterleme fırınları sayesinde çok hızlı bir şekilde, yalnızca dakikalar içerisinde 200 derece sıcaklıkta sinterleme yapabilmek mümkün. Dokunmatik ekranıyla kullanımı gayet kolay olan cihazın çok az enerji sarfiyatı yaptığını da belirtmekte fayda var.

Estetik görünümü, hafifliği, kolay taşınabilirliği ve kendi kendini soğutma gibi avantajlarıyla öne çıkan bu modelin yanı sıra satın alabileceğiniz onlarca farklı klinik ekipmanını Onex Dental aracılığıyla güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Sadece sinterleme fırınları değil, bir diş kiliniğinde ihtiyaç duyulabilecek her türden teknik ekipman ve malzemenin satışını Onex Dental bünyesinde gerçekleştiriyoruz. Dünyanın önde gelen dental şirketleri tarafından piyasaya sürülen 3D üretim sistemleri, masa üstü ve ağız içi tarayıcılar, 3D yazıcılar, dijital yüz arkı ve CAM yazılımlarına firmamız aracılığıyla ulaşabilmeniz mümkündür.

Gelin şimdi de hazırsanız sinterleme nedir, ne işe yarar ve sinterleme fırını nasıl çalışır gibi soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

Sinterleme Ne İşe Yarar?

İngilizceden dilimize aynen geçen sinterleme işlemi aslında eritip birleştirme, külçe haline getirme anlamlarına gelmektedir. Dişçilikte bu metal işleme yöntemi, zirkonyum ve benzeri malzemelerden yapılmış protezler hazırlamak için tercih edilir. Yani aslında sadece bir hekimliği uygulaması değildir. Metal parça üretiminde de bu yöntem yıllardan beri kullanılıyor.

Protezin üzerinde delikler açılarak içine ince taneli seramik veya metalik malzemeler yerleştirilir, ardından protezin erime sıcaklığının altında kalacak şekilde yüksek bir sıcaklığa ulaşılır. Bu sayede üzerinde çalışılan protezin formu bozulmazken içine yerleştirilen ince taneli malzeme eriyip büzüşür ve nihayetinde katılaşır. Sinterlenen protez böylece nihai sertlik, sağlamlık ve ısı iletkenliğine kavuşmuş olur.

Örnek olarak porselen, kuron veya zirkonyum kaplamayı ele alabiliriz. Diş üzerinde yürütülen bu restorasyon çalışmaları esnasında dayanıklılık ve kaplamanın uzun ömürlü olmasını sağlamak için sinterleme işleminin yapılması şarttır. Kaplamayı sertleştirmek için sinterleme fırınları çok yüksek sıcaklığa çıkar. Bu sıcaklık sonucu gözeneklerdeki zirkonya gibi seramik malzemelerin yoğunluğu artar ve büzüşerek şekil alır. Tüm bu işlemler devam ederken proteze hiçbir şekilde zarar gelmemesi de sağlanmış olur.

Piyasada var olan onlarca farklı sinterleme fırını arasından hangisini almanız gerektiği noktasında ikileme düşmeniz kuvvetle muhtemeldir. Bu gibi durumlarda Onex Dental müşteri temsilcileriyle irtibata geçerek bilgi talep edebilirsiniz. Sizi kliniğiniz ve hastalarınız için en ideal fırın modeline yönlendirmekten memnuniyet duyarız.

Sinterleme Fırını Özellikleri

Zirkonyum gibi kaplama ve restorasyon çalışmalarına nihai sertliğini veren sinterleme fırınlarının her diş kliniğinde bulunması şart. Sadece diş hekimliğinde değil, metali işleme ve şekil verme noktasında da bu yöntem sıkça kullanılıyor.

Sinterlenmiş zirkonyum elde edebilmek için fırınlar çok yüksek sıcaklığa çıkar, daha sonra bu sıcaklığı sinterleme tepsisi aracılığıyla proteze geçirirler. Isınan protez dayanıklı olduğu için zarar görmez ancak içindeki gözeneklere yerleştirilen ince taneli metal bileşenler eriyip form alır. Isınma, sinterleme ve en sonunda soğuma fazlarından sonra  sinterleme süreci sona ermiş olur.

Sinterleme fırınları kapasitelerine göre teknik özellikleri değişmekle birlikte zirkonyum kaplamaları işlemek için 1400 ila 1600 derece gibi yüksek sıcaklıklara ulaşabilirler. Yeni nesil teknolojiyle üretilmiş fırınlarda dokunmatik ekran olduğu için önceden ayarlanmış, işleme göre önerilerin sıcaklık ayarlarına tek dokunuşla ulaşabilmek mümkündür. Kuron, köprü ve implant düzeltmesi gibi restorasyon işlemleri için ideal sıcaklık ayarlarının önceden tanımlanmış olması kliniklerin işini bir hayli kolaylaştırır.

Asansörlü şekilde çalıştığı için sinterleme tepsisine yerleştirilen protez fırına girdiği andan itibaren yüksek sıcaklığa tamamen güvenli bir şekilde maruz bırakılır. İnsan sağlığına olumsuz etkisi yoktur. Sinterleme tekniğiyle aralarında alüminyum, bronz ve paslanmaz çeliğin yanı sıra zirkonyum gibi farklı metallerin de işlenmesi sağlanabilir. Sinterleme işleminden sonra ortaya çıkan ürün çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacaktır.

Sinterleme Fırınları Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirttiğimiz üzere sinterleme fırınları son dönemde diş klinikleri tarafından çokça tercih ediliyor. Bunun sebebi ortaya çıkan protez ve kaplamaların yıllar boyunca sorunsuz kullanılabilecek kadar dayanıklı hale gelmesidir. Diş restorasyonlarında kuron, köprü ve diğer restorasyon çalışmalarında Zirkonyum malzemesi en dayanıklı kimyasal elementler arasında kabul ediliyor. Sinterleme fırınlarında da genellikle Zirkonyum işlenir ve 1400 ila 1600 derece arasında değişen yüksek sıcaklık işlemi protezlere uygulanır.

Modern fırınların neredeyse tamamında dijital ekranlardan faydalanılır. Bazı modellerde 100’den fazla önceden kaydedilmiş sıcaklık ayarı hazır halde yüklü gelir. Bu sayede zirkonyum restorasyon sinterlemesini ideal şekilde yapabilmek mümkün olur.

Isı ayarı seçildikten sonra “Başlat” düğmesine basılır ve sinterleme kabı, asansör sistemiyle fırının içine girer. 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde inanılmaz derecede yüksek bir sıcaklığa çıkan fırın, kaplamanın içine yerleştirilmiş ince parçaları eritir ve şekil almasını sağlar. Böylece kaplama, kuron veya köprüler sapasağlam bir şekilde, tabiri caizse ömürlük olarak protezle bütünleşmiş olur.

Onex Dental güvencesiyle satın alabileceğiniz sinterleme fırınlarının ıslak restorasyon çalışmaları için kurutma özelliği bile vardır. Çıkabileceği en yüksek sıcaklık değerine 20-25 dakika gibi bir sürede ulaşabilen bu modeller zamanlayıcı ve program kontrolü gibi gelişmiş özelliklere sahiptir. Satın aldıktan sonra kısa sayılabilecek bir sürede kendini amorti edebilen, hasta ve çalışan memnuniyetini arttıran bu sinterleme fırın modelleri hakkında bilgi almak için siz de hemen bizlerle irtibat kurabilirsiniz.

Sinterleme Fırını Fiyatları

Ülkemizin önde gelen dental ekipman ve cihaz tedarikçileri arasında yer alan Onex Dental yerli ve yabancı birçok firmanın distribütörlüğünü de yapmaktadır. Satışını gerçekleştirdiğimiz sinterleme fırınlarının yanı sıra kliniğinizde ihtiyaç duyabileceğiniz onlarca farklı modele de aracılığımızla ulaşabilmeniz mümkündür.

Dünyanın en eski ve köklü şirketleriyle çalışan işletmemiz, MIHM-VOGT marka sinterleme fırınlarının satışını uzunca bir süredir gerçekleştiriyor. 60 seneyi aşkın bir süredir dental sektöründe faaliyet gösteren ve bizim de müşterilerimizden gayet olumlu dönüş aldığımız bu firmanın fırınları sayesinde siz de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

İthal olduğu için fiyatı döviz bazlı olan sinterleme fırını fiyatlarının sabit bir listesi ne yazık ki yok. Ancak bu hiç dert değil. Hemen sitemizde yer alan iletişim formunu doldurabilir veya sabit numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Sinterleme fırını fiyatlarıyla beraber varsa merak ettiğiniz sorulara da cevap vermekten memnuniyet duyarız. Alacağınız fiyat teklifinin piyasanın en uygunu olacağından hiç şüpheniz olmasın. Satış sonrasında da yine sizlere destek olmaya devam edeceğiz.

Hizmet odaklı, güvenilir bir ekipman tedarikçisi arıyorsanız adresiniz mutlaka Onex Dental olmalı.

Alanında uzman partnerlerimiz ile tanışın
Distribütörlüklerini yaptığımız diş hekimliği ve diş teknisyenliği alanında iş akışını tamamlayan en iyi uluslararası markaların ithalatlarını gerçekleştirerek aynı zamanda uzman ekibimiz ile servis desteğini sağlıyoruz.
Alanında uzman partnerlerimiz ile tanışın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
İletişim